Pielęgnacja włosów po zimie – problem i rozwiązanie

Nie od dziś wiadomo, że chłodne miesiące zimowe są dużym obciążeniem nawet dla najbardziej zadbanych włosów. Nie trzeba mieć specjalnej wiedzy w tym temacie, bo każda kobieta zauważa osłabienie włosów po zimie. Zanim na dobre zawita wiosna, warto poświęcić nieco więcej czasu na odpowiednią pielęgnację włosów.

Przedstawiamy najczęstsze problemy, z jakimi zmagamy się po zimie wraz z pomysłami na to, w jaki sposób im zaradzić.

Osłabienie i przetłuszczanie się włosów

Mroźny wiatr zmusza zimą do noszenia czapki nawet najtwardszych przeciwników nakryć głowy. Niestety wahania temperatur i przegrzewanie skóry pod ciepłym materiałem mogą powodować zaburzanie pracy gruczołów łojowych, które wydzielają nadmierną ilość sebum. Szybciej przetłuszczające się i mocno osłabione włosy wymagają cierpliwości w pielęgnacji. Unormowanie pracy gruczołów łojowych wymaga czasu, a można wspomóc je peelingami do skóry głowy (np. domowymi na bazie cukru). Warto ograniczyć mycie włosów, bo częstsze oczyszczanie może jeszcze bardziej pracę tych gruczołów rozregulować.

Rozdwajanie i poszarpanie końcówek

Końce włosów po zimie są przeważnie w opłakanym stanie, a wynika to głównie z uszkodzeń mechanicznych (od szalików, kurtek, czapek). Łuski włosa rozchylają się, a efektem są kruszące się i rozdwojone końce. Najrozsądniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla bardzo mocno zniszczonych końcówek, jest wizyta u fryzjera i skrócenie włosów. Stan końcówek może poprawić też odpowiednia pielęgnacja dopasowana do potrzeb zniszczonych włosów. Warto postawić na kosmetyki z ceramidami, które zwiększają spoistość komórek, a także mocno odżywcze, skoncentrowane maski do włosów.

Wzmożone wypadanie włosów

Nasilenie się utraty włosów po zimie to naturalny proces, choć może wydawać nam się, że na wiosnę gubimy ogromne ilości włosów. Sezonowe wypadanie włosów to proces, który przeważnie trwa kilka tygodni. Nie ma się jednak czym przejmować, bo wypadanie po tym czasie ustaje. Najważniejsze, aby nie panikować i przeczekać. Można też wzbogacić po zimie dietę, która w chłodnych miesiącach jest dość uboga i monotonna. Dostarczenie do organizmu składników odżywczych wzmocni, zregeneruje i odżywi włosy.