Dobre czy złe? Alkohole w kosmetykach do włosów.

Nie wszystkie alkohole są szkodliwe dla twoich włosów. Część z nich jest nawet potrzebna dla lepszego nawilżania i pielęgnowania skalpu. Zapoznaj się z dobrymi i złymi alkoholami. Poniżej znajdziesz dokładną listę tych składników.

Generalnie ze względu na budowę wyróżnia się dwie grupy alkoholi. Do pierwszej zaliczane są te, w których występuje pojedyncza cząsteczka wody. Z jednej strony mogą spowodować reakcje alergiczne i działają wysuszająco, ale z drugiej ułatwiają składnikom odżywczym przenikanie w głąb skóry i włosów.

Do drugiej grupy zalicza się takie alkohole, które posiadają właściwości nawilżające i kondycjonujące.

Alkohole szkodliwe dla włosów.

Alkohole zaliczane do tych szkodliwych odchylają łuski włosowe, umożliwiając tym samym przenikanie składników odżywczych do wewnętrznych struktur włosów. Wbrew pozorom takie działanie na dłuższą metę nie służy niczemu dobremu. Systematyczne stosowanie produktów z takimi substancjami może przynieść negatywne skutki. Włosy mogą się stać przesuszone, zniszczone, matowe i spuszone. Aby jak najbardziej ograniczyć to niepożądane działanie, do pielęgnacji należy włączyć emolienty i silikony. Wybierajmy takie produkty, w których alkohole znajdują się za słowem „parfum” – oznacza to, że ich ilość jest minimalna. Jeżeli nasze włosy są suche, zniszczone, cienkie i wysokoporowate, a skóra głowy – wrażliwa i alergiczna, unikajmy kosmetyków do włosów, w składzie których znajduje się alkohol. Wystrzegajmy się zatem: Alcohol Denat, Benzyl Alcohol, Isopropyl Alcohol, Ethanol Alcohol.

Alkohole korzystne dla włosów.

Są to tzw. alkohole tłuszczowe. Posiadają właściwości zbliżone do emolientów, czyli substancji nawilżających, zmiękczających, nabłyszczających i wygładzających włosy. Ponadto, niektóre z nich są odporne na promieniowanie słoneczne i szkodliwe czynniki pochodzące ze środowiska zewnętrznego. Do tej grupy zaliczamy: Cethyl Alcohol, Isostearyl Alcohol, Stearyl Alcohol, Lauryl Alcohol, Oleyl Alcohol, Cetearyl Alcohol oraz Decyl, Mirystyl i Paml Alcohol. Gliceryna i Sorbitol to także alkohole pozytywnie oddziałujące na skórę i włosy.